MGroup

ما نیازی به نرم افزار های غیر آزاد نداریم!!

Posted on: سپتامبر 17, 2007

چند وقتیه یه بحثی رو همه جا می بینم!

بحث بر سر استفاده از نرم افزار آزاد، استفاده از گنو/لینوکس، آزادی یا فقط پر استفاده شدن لینوکس و نرم افزار های آزاد!!!!!!!

اینکه چرا بعضی ها توی گنو/لینوکس دنبال نصب برنامه های غیر آزادی مثل nero Linux یا نصب Babylon با wine هستند؟

چرا توروالدز با مجوز GPL ver3 مخالف است؟

چرا بروس پرنس(مولف تعریف متن باز) تابحال بارها از ماکروسافت خواسته که نسخه ای از نرم افزار m$ Office و دیگر تولیدات این شرکت را برای لینوکس بدهد؟

چرا بعضی از کاربران مثل توروالدز فکر می کنند؟

و اصلا چرا از گنو/لینوکس استفاده می کنیم؟؟؟

چرا سعی داریم دوستانمون رو تشویق به استفاده از گنو/لینوکس کنیم؟

چرا استالمن با اینکه می دونه تفرقه به ضرر گنو/لینوکس است! توی مصاحبه اش می گه: اگر آزادی می خواین دنبال لینوس توروالدز نرین!

اصلا درسته که ما توی لینوکس از نرم افزار های غیر آزاد استفاده کنیم؟

من طرفدار نرم افزار آزاد و آزادی کاربران در دنیای مجازی (درست مثل دنیای واقعی) هستم!

به نظر من استفاده از نرم افزاری اختصاصی(Proprietary) مثل nero Linux توی لینوکس ،به هر دلیلی، فرقی با استفاده از ویندوز نداره! چون همونطور که استالمن( که سالها پیش پروژه ی گنو رو برای استفاده آزاد از کامپیوترها شروع کرد! ) می گه: «کاربران نمی‌توانند آزاد باشند در حالی که از نرم‌افزارهای غیر آزاد استفاده می‌کنند. برای آزادی شهروندان دنیای مجازی، ما باید آن نرم‌افزارهای غیر آزاد را جایگزین کنیم، نه اینکه از آنها استفاده کنیم. آنها به اجتماع ما کمک نخواهند کرد بلکه آنها وسوسه‌هایی برای ادامه عدم آزادی هستند.»

حالا بحث جالب می شه!!

مهمترین مسئله در هر کاری:

هدف ما چیست؟؟

آزادی یا پر استفاده تر شدن!!

استالمن بعد از ۲۳ سال هدفش هنوز همان است! آزادی ( و اینه که دوستش داریم!)

از نظر استالمن، آزادی مهمترین هدف است.

ما نیازی به نرم افزار های غیر آزاد نداریم!

اونها تنها راههای جدیدی هستند که دشمنانِ آزادی برای محدود کردن کاربران نا آگاه استفاده می کنند.

ما نیازی به نرم افزار های غیر آزاد نداریم!

چون امروز ما برای هر کاری حداقل یک معادل آزاد داریم! (که در اکثر موارد از نمونه های غیر آزاد بسیار قوی تر و بهتر هستند.) استالمن می گه: «دو دلیل برای ایجاد و توسعه یک نرم‌افزار آزاد وجود دارد. نخست اینکه نرم‌افزاری وجود نداشته باشد تا کار مورد نیاز ما را انجام دهد. متاسفانه پذیرش استفاده از نرم‌افزارهای غیر آزاد این دلیل را از میان خواهد برد. دلیل دیگر آرزوی آزاد بودن است که باعث می‌شود تا مردم نرم‌افزارهای آزاد جایگزین برای نرم‌افزارهای غیر آزاد را ایجاد نمایند. در چنین مواردی، این تنها دلیلی است که منجر به ایجاد یک نرم‌افزار آزاد می‌شود. بطور ساده استفاده از یک نرم‌افزار تازه و ناتمام جایگزین، قبل از اینکه از نظر فنی با نمونه غیر آزاد قابل مقایسه باشد، باعث تشویق توسعه دهندگان آن می‌شود تا آنرا تبدیل به یک نرم‌افزار کامل کنند.»

برای مثال: امروز نرم افزار آزادی که من برای مدیریت دانلودهام در دسترس دارم ضعیف تر از نمونه ی غیر آزادی که می تونم با wine استفاده کنم است؛ ولی من می توانم در توسعه آن نرم افزار آزاد همکاری کنم تا فردا از نمونه غیر آزاد بهتر گردد. یا یک نرم افزار آزاد مطابق با نیازهای خودم از صفر بسازم.

یه روز یکی از دوستام بهم گفت «نمی شه نرم افزار های آزادی برای کارهای هوش مصنوعی تولید کرد! کی حاضر می شه روی یه همچین پروژه هایی بدون دستمزد کار کنه؟»

خوب این نظر اون بود، با توجه به ایدئولوژی و جهانبینی او غیر ممکن است! ولی می بینیم نه تنها غیر ممکن که تنها اینگونه امکان پذیر است. (امروز می بینیم داشتن یک نرم افزار با مشکلات و باگهای کم تنها به صورت متن باز ممکن است.)

امروز می بینیم کارهایی مثل KDE4 رو غیر از نرم افزار های آزاد نمی تونن تولید کنن!!!!!!!!!!

کارهای آنگونه هم داریم مثل نرم افزار و کتابخانه ی festival که یک موتور Text to Speech بسیار قوی است. و نمونه های دیگر

یکی از دوستای ما تو مشهد که گرافیسته مثل بسیاری گرافیست های دیگه از Mac استفاده می کنه. اکثر ما تنها به دلیل بی اطلاعی از بعضی نرم افزار های آزاد از نمونه های غیر آزاد استفاده می کنیم، خوب چند روز پیش توی فروم تکنوتاکس یکی از بچه ها یه پست گذاشته بود: «۴۰ برنامه آزاد برای کارهای گرافیکی و سه بعدی» بعد دیدم بابا چه خبره!!!!!

امروز افراد به دلایل گوناگونی به لینوکس روی می آورند، فرار از ویروس ها، قدرت و سرعت بیشتر و هزاران دلیل دیگه که می تونید توی پست هایی که کاربران توی فروم ها می گذارن ببینین! ولی افرادی هم هستند که برای آزادی از گنو/لینوکس و نرم افزارهای آزاد استفاده می کنند! برای فرار از مجوزهای کثیف ماکروسافت[۱] ، برای آزاد گشتن در دنیای سایبر

ما نیازی به نرم افزار های غیر آزاد نداریم، چون می خواهیم آزاد باشیم!! چون ما آزاد به دنیا آمدیم!! چون می خواهیم آزاد باشیم!!

در راه آزادی می تونیم توسعه یک نرم افزارِ آزادِ بهتر را شروع کنیم، و یا اگر برنامه نویس نیستیم، یا وقت این کار را نداریم، می توانیم با استفاده از یک نمونه آزاد هر چند ناکامل در توسعه آن شریک شویم، و به توسعه دهندگان آن برنامه بگوییمما آزادی می خواهیم، و در راهش می جنگیم، و شما را در این جنگ یاری می دهیم

در راه آزادی لازم نیست همه برنامه بنویسن، بلکه ما نیاز به مستندات نیز داریم، یک برنامه آزاد خوب نیاز به مستندات خوب دارد. راه های زیادی برای کمک به اجتماع وجود دارد (مثلا نوشتن یک پست درباره اینکه چرا از نرم افزار آزاد استفاده می کنیم!) ،حتی استفاده از آن.

امروز ما نرم افزارهای آزاد خیلی خوبی داریم، و اکثر توسعه دهندگان تنها انتظاری که از کاربران دارند این است: « از آنها استفاده کنند و اگر آنها را مفید یافتند در توسعه آنها سهیم گردندانتظار زیادی است؟؟؟؟

 

—————————————————————————————–

به همه خواندن مقاله «گنو در آستانه ۲۰ سالگی» نوشته ریچارد استالمن و پست «غیر Open Source آره یا نه؟!» نوشته مجید رو توصیه می کنم!

 —————————————————————————————-

۱برای اطلاع بیشتر از مجوزهای ماکروسافت مقاله «مقایسه‌ای بین GPL و Microsoft EULA» رو بخونید.

################################################

با تشکر از مجید

Advertisements

4 پاسخ to "ما نیازی به نرم افزار های غیر آزاد نداریم!!"

به قول استالمن : من نمیگم اون ها اشتباه میکنن ، بلکه هدف رو گم می کنن . اگه شما از ارزش آزادی و مسئولیت اجتماعی غفلت کنید ، و قویترین ابزارها رو بسازید ، مرتکب یک اشتباه بزرگ شده اید. 🙂
ازش خوشم میاد چون اولا نان به نرخ روز خور نیست ،دوما روی عقیدش هم پافشاری میکنه حتی اگه کسی مثل تروالدز مخالف باشه .
موفق باشید !

[…] ما نیازی به نرم افزار های غیر آزاد نداریم!! « MGroup چه خوب که تنها نیستم 🙂 (tags: لینوکس) […]

[…] نرم افزارهای آزاد از آنها استفاده می کنم، در این زمینه نظرم رو قبلا هم […]

نرم افزار ازاد رو با چه زباني مينويسند
——————————
مجید :
زبان برنامه نویسی زبطی به آزاد بودن یا نبودن برنامه نداره.
برنامه های آزاد زیادی داریم که با سی شارپ نوشته شدند اما همیشه ترجیح داده میشه که بیس کار هم آزاد باشه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


توجه: برای رفع مشکلات لینوکسی خود به یکی از انجمنهای اینترنتی مراجعه کنید! اینجا به هیچ وجه برای رفع مشکلات لینوکسی شما مناسب نیست!
تبادل لینک نداریم! لطفا سوال نفرمایید ما به هرکس بخوایم لینک می‌دیم، هرکس هم خواست به اینجا لینک بده! :)

Kategories

بایگانی

وضعیت بلاگ

  • 111,472 بازدید

مجوز انتشار:

تمامی مطالب و مقالات این بلاگ تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.
Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: