MGroup

GPL v3 : «آزادی» مهمتر از «پراستفاده‌ترشدن»

Posted on: سپتامبر 15, 2008

عکس از اینجا

ریچارد استالمن در ۲۹ ژوئن ۲۰۰۷ انتشار نسخهٔ ۳ مجوز GPL (مجوز انتشار اکثر برنامه‌های آزاد/متن‌باز) رو اعلام کرد و طی یک کنفرانس حدوداً ۱۰ دقیقه‌ای به معرفی این نسخه و بهبودهای آن نسبت به نسخهٔ ۲ پرداخت. می‌تونید فایل ویدئویی اون رو اینجا و متنش رو هم اینجا ببینید. در ضمن فیلمش رو می‌تونید از فروشگاه linuxshop.ir هم سفارش بدید(اگه امکان دانلود ۵۳ مگ رو ندارید).

متن این سخنرانی رو دوست خوبم «سعید رسولی» ترجمه کرده و اینجا گذاشته، که گفتم بد نیست اینجا هم بیارم برای دوستانی که زیاد توی فروم تکنوتاکس نمی‌گردن…

دیدن این سخنرانی، یا خوندن متن اون رو به همه‌ی کاربران کامپیوتر اعم از لینوکس، ویندوز، مک، سولاریس و BSD توصیه می‌کنم.

اما ترجمه‌ی این سخنرانی زیبا:

من بسیار خوشحالم از این که می‌گویم ما واقعاً در حال انتشار نسخهٔ سوم مجوز GPL هستیم. امروز. به اعتقاد من همین الآن. با این کنفرانس آن(GPLv3) رسمی خواهد شد و مردم می‌توانند شروع به انتشار نرم‌افزار تحت GPL نسخهٔ ۳ کنند. واقعاً ۱۶ سال از انتشار GPL نسخهٔ ۲ می‌گذرد. ما فکر نمی‌کردیم که تا انتشار نسخهٔ بعدی این مجوز، اینقدر طول بکشد، و ما در آینده توجه خواهیم کرد که به‌روزرسانی باید سریعتر باشد. از این به بعد، بیشتر از یک دهه منتظر نخواهیم شد.

اما چه چیزی دربارهٔ GPL نسخهٔ ۳ مهم است؟ خب، اول از همه GPL برای چیست؟ هدف آن چیست؟ من مجوز همگانی عمومی گنو(GNU GPL) را برای هدف بسیار ساده‌ای طراحی کردم: تا از آزادی هر کاربر یک برنامهٔ آزاد دفاع کنم. همهٔ برنامه‌های آزاد این کار را انجام نمی‌دهند. بعضی برنامه‌های آزاد تحت مجوزهای دیگری منتشر شده‌اند که سهل‌انگار و سست هستند، که اجازه می‌دهند نسخهٔ تغییریافتهٔ برنامه، غیرآزاد باشد. حتی بعضی از آنها اجازه می‌دهند که تنها با کامپایل برنامه، بشود آن را غیرآزاد کرد. اما بعد از آن چه اتفاقی می‌افتد؟ این نرم‌افزار ممکن است بسیار محبوب باشد، ممکن است بسیار قدرتمند و قابل‌اطمینان باشد. اما عاجر می‌ماند از اینکه آزادی را برای کاربر به ارمغان آورد.

بنابراین مجوز همگانی عمومی گنو (GNU GPL) طراحی شده است تا مطمئن باشیم هر کس که نرم‌افزار را می‌گیرد، تمام آزادی‌هایی که کاربر باید داشته باشید را هم به همراه نرم‌افزار می‌گیرد.
این آزادی‌ها عبارتند از:

آزادی صفر: آزادی برای اجرای برنامه، هر طور که خودتان بخواهید.
آزادی یک: آزادی برای مطالعهٔ کد منبع برنامه و تغییر آن، تا آنچه را که شما می‌خواهید انجام دهد.
آزادی دو: آزادی برای کمک به همسایه(اطرافیان) خود، یعنی آزادی برای توزیع کپی‌های دقیق(بدون تغییر) و یا انتشار مجدد آن، هر زمان که خودتان بخواهید. و…
آزادی سه: که آزادی برای کمک به(همکاری با) جامعهٔ خود است، آزادی برای توزیع کپی‌هایی از نسخه‌های تغییریافتهٔ خودتان، و یا انتشار مجدد آن، هر زمان که خودتان بخواهید.

اینها آزادی‌های لازم هستند تا ما بتوانیم محاسبات(کارهای کامپیوتری) خودمان را کنترل کنیم و اعضای خوب و مفیدی در جوامع خود باشیم. همچنین آنها به ما یک کنترل دموکراتیک می‌دهند بر آنچه که نرم‌افزار ما انجام می‌دهد.

تنها با مجوزی مثل GNU GPL است که کاربران این چهار آزادی را دارند. اما دشمنان آزادی هم آرام نمی‌نشینند. از زمان بیرون آمدن نسخه ۲ مجوز GPL ، آنها به راههای جدیدی فکر می‌کنند که کاربران را از آزادی‌هایشان جدا کنند. بنابراین ما ناچاریم راههایی را بیابیم تا از این کار آنها جلوگیری کنیم. تا مطمئن شویم GPL آنچه را که همیشه می‌گفتیم(می‌خواستیم) همچنان انجام می‌دهد.

به عنوان مثال، روشی وجود دارد که ما به آن می‌گوییم Tivo کردن محصول بعد از شروع آن. Tivo ( تیوُ ) شامل نرم‌افزاری است که تحت GPL نسخهٔ ۲ منتشر شده، و آنها رسماً نیازمندی‌های GPL نسخهٔ ۲ را برآورده می‌کنند. اما به هیچ وجه عمکرد خوبی در مقابل کاربر ندارد. بله، کاربر می‌تواند کد منبع نرم‌افزار را بگیرد، اما اگر سعی کند که آن را تغییر دهد، و کامپایل کند و در Tivo نصب کند، آن اجرا نخواهد شد! آن تضمین شده که اجرا نشود! و هیچ اتفاقی نمی‌افتد. Tivo شامل حلقه‌هایی است که که امضای برنامه را بررسی کند، و اگر امضا به هر وجهی تغییر کرده باشد، برنامه بسته خواهد شد. حالا چرا آنها می‌خواهند چنین کاری انجام دهند؟ دلیل آن بدون مقصر نیست. دلیلش اینست، چون Tivo طراحی شده تا کاربر را محدود کند، و تا جاسوسی کاربر را کند. ویژگی‌هایی زشت و بدخواهانه. و آنها می‌خواهند تا مطمئن شوند که کاربر نمی‌تواند از این ویژگی‌های زشت برنامه، به طبیعی‌ترین روش رها شود. روشی که کاربران فکر می‌کنند می‌توانند آن را در مورد نرم‌افزار آزاد انجام دهند. آنها(سازندگان نرم‌افزار) این حلقهٔ خاص را گذاشته‌اند تا مطمئن شوند که مردم نمی‌توانند نسخه‌هایی از نرم‌افزار را تغییر دهند.

از اینرو GPL نسخهٔ ۳ از این عمل جلوگیری می‌کند. آن می‌گوید که اگر شما نسخه‌های باینری را بصورت یک محصول بین مصرف‌کنندگان منتشر کنید، شما باید اطلاعات کافی را به آنها(مصرف‌کنندگان) بدهید طوریکه بتوانند نسخه‌های تغییریافته‌شان از محصول خریده شده را نصب و اجرا کنند.

گونهٔ دیگری از Tivo کردن هم وجود دارد، که آن «پردازش خیانت‌آمیز» است! آن جایی است که طوری به کامپیوتر برنامه داده شده تا به وب‌سایتی که با آن ارتباط برقرار می‌کنید بگوید که شما نسخهٔ رسمی(مصوب) نرم‌افزار را اجرا می‌کنید یا نسخهٔ تغییریافتهٔ خودتان را. و اگر شما در حال اجرای نسخهٔ تغییریافتهٔ خودتان باشید، آن خواهد گفت که «آنها به شما اعتماد نمی‌کنند»، پس شما اجازهٔ برقراری ارتباط با سایت را ندارید. خب، با GPL نسخهٔ ۳ هیچ یک از این دو [روش Tivo کردن] اجازه داده نشده است. آنها باید اطلاعات کافی را به شما بدهند تا نسخه‌های تغییریافته را نصب کنید، طوریکه بتوانند دقیقاً همانطور که از نسخه‌های اصلی انتظار می‌رود، کار کنند، بدون اینکه تغییرات شما باعث شود که آن کار دیگری انجام دهد. آنها اجازه ندارند آن را به طریقی منتشر کنند که صرفاً تغییر دادن آن توسط شما، مانع از عملکرد آن شود، عمکردی که نسخهٔ اصلی[تغییر نیافتهٔ] آن خواهد داشت. پس ما جلوگیری کرده‌ایم از هر دو نوع این روش که عملاً آزادی شمارهٔ یک را از بین می‌برند: آزادی برای مطالعهٔ و تغییر کد منبع بطوریکه آن کاری را انجام دهد که شما می‌خواهید.

تهدید دیگری که برای آزادی ما وجود دارد، از «حق‌امتیازهای نرم‌افزاری» ناشی می‌شود. من مطمئنم که شما چیزهایی دربارهٔ قرارداد بین ناول و مایکروسافت شنیده‌اید، قرارداد‌ای که خطرناک بود، چون عملاً ناول بهایی را به مایکروسافت می‌پردازد تا مشتری‌هایش را از بعضی حق‌امتیازهای مایکروسافت حفظ کند. خب، اگر مایکروسافت یا هر کس دیگری بتواند کاربران را برای داشتن حق اجرای نرم‌افزار آزاد، وادار به پرداخت بهایی کند، این آزادی صفر را کنار می‌زند: آزادی برای اجرای برنامه همانطور که خودتان بخواهید. ما نمی‌توانیم بیکار بنشینیم و اجازه بدهیم این اتفاق بیفتد.

حالا، GPL نسخهٔ ۲ تغییری نسبت به نسخهٔ ۱ داشته تا ما را محفاظت کند در مقابل اینکه از حق‌امتیازهای نرم‌افزاری برای عملاً غیرآزاد ساختن برنامه استفاده شود. اما این فقط وقتی بکار می‌آید که خود توزیع‌کننده مجوز یک حق‌امتیاز را بدست آورد. خب در قرارداد ناول و مایکروسافت، انها زیرک بودند، و مایکروسافت مجوز یک حق‌امتیاز را به ناول نداد. پس آنها از شکافی(نقصی) که در GPL نسخهٔ ۲ بود سوءاستفاده کردند. خب، در GPL نسخهٔ ۳ دیگر چنین شکافی(نقصی) نداریم، [پس] چنین قراردادهایی اجازه داده نشده است.

به هر حال، بجای اینکه به سادگی بگوییم ناول نمی‌تواند تحت قراردادشان برنامه‌هایی با مجوز GPL نسخهٔ ۳ منتشر کند، ما راه زیرکانه‌تری یافتیم. وقتی مایکروسافت [نرم‌افزارهای تحت GPL نسخهٔ ۲ که مورد قرارداد هستند را] به GPL نسخهٔ ۳ به‌روزرسانی می‌کند، GPL نسخهٔ ۳ این حفاظت مشتری‌های ناول از حق‌امتیاز مایکروسافت را توسعه(تعمیم) می‌دهد به هر کسی که برنامه‌های آنها را استفاده کند. در نتیجه ما راهی را پیدا کردیم که از آن قرارداد بر علیه مایکروسافت استفاده کنیم و باعث شویم که [آن قرارداد] نتیجهٔ معکوس داشته باشد. پس برای نرم‌افزار آزاد بسیار مهم است که مجوزش به GPL نسخهٔ ۳ به‌روزرسانی شود. از آنجا که ناول به مرور زمان سر و کارش با نسخه‌های جدید نرم‌افزارها خواهد بود، در نتیجه اجتماع ما از این فایده بهره‌مند خواهد شد. این [به‌روزرسانی مجوز برنامه‌ها] باید بسیار زود انجام بگیرد، چون اگر ما خیلی زیاد منتظر شویم، مایکروسافت تمام کوپن‌های خود را خواهد فروخت و بعد ما دیگر قادر نخواهیم بود از این قرارداد بر علیه خودشان استفاده کنیم. پس به سرعت برنامه‌های خودتان را تغییر مجوز دهید [از GPL نسخهٔ ۲ به GPL نسخهٔ ۳] که این کار بسیار مهم است. ما از تمام نگهدارنده‌های (maintainer های) نرم‌افزارهای گنو انتظار داریم که در طی چند ماه آینده این به‌روزرسانی مجوز را انجام دهند. این مهم است. اما باقی توسعه‌دهنده‌های نرم‌افزارها [ی تحت GPL] هم بهتر است که این به‌روزرسانی مجوز را انجام دهند.

بعضی از مردم خواهند بود که از شما می‌خواهند این کار را انجام ندهید. یک اقلیتی از جامعهٔ ما به نظر می‌رسد که از GPL نسخهٔ ۳ بسیار عصبانی هستند. و ما وقتی به دنبال انگیزهٔ آنها می‌گردیم، معمولاً به این نتیجه می‌رسیم که آنها با هدف GNU GPL مخالف هستند، هدف تضمین آزادی برای هر کاربر. وقتی کسانی که چنین دیدگاهی دارند، از شما خواستند که آزادی کاربران را بصورت آسیب‌پذیر باقی بگذارید، لطفاً به حرف آنها گوش نکنید. از آزادی کاربران دفاع کنید، که مهم است. و حتی اگر آنها مردمی هستند که از ما می‌خواهند این کار را انجام ندهیم، با باید آن را انجام دهیم. ما باید از آزادی کاربران در مقابل این تهدیدات دفاع کنیم.

البته مزیت‌های دیگری هم برای GPL نسخهٔ ۳ هست. سازگاری با مجوز Apache یکی از آن مزایاست. بین المللی‌سازی بهتر یک مزیت دیگر است. همچنین شما متوجه می‌شوید که شرطهای پایانی آن، بسیار بهتر عمل می‌کنند در مورد یک توزیع‌کنندهٔ کل مجموعهٔ یک توزیع گنو + لینوکس، که توزیع‌کننده دچار اشتباهی شده و GPL را برای هزاران برنامه به یکباره نقض کرده است. و البته می‌خواهد که اشتباهش را تصحیح کند. با نسخهٔ ۲ مجوز GPL آن شخص که دچار اشتباه شده، مجوزش را برای همیشه از دست خواهد داد، برای هر برنامه‌ای از هر صاحب حق‌التألیف، و مجبور است که از هر کسی درخواست بخشش کند، کاری که امکان‌پذیر نیست. اما با GPL نسخهٔ ۳ ، اگر آنها اشتباه خود را اصلاح کنند، و صاحبان حق‌التألیف تا ۶۰ روز بعد شکایت نکنند، سپس آن اشتباهات پاک شده‌اند و آنها فقط باید با کسانی گفتگو کنند که واقعاً شکایت کرده‌اند. البته با این فرض که آنها مردمی صادق(بی‌غرض) باشند و اشتباه خود را تصحیح کنند. ما هنوز موقعیت خوبی داریم برای اجرای مجوز بر علیه کسی که قصد دارد مجوز را زیر پا بگذارد و اشتباه خود را تصحیح نکند.

پس GPL نسخهٔ ۳ از چندین روش به جامعهٔ ما کمک می‌کند، و من مردم را تشویق می‌کنم که [برنامه‌ها را] به آن ارتقاء دهند.
متشکرم.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ریچارد استالمن – ۲۹ ژوئن ۲۰۰۷
این متن ترجمه‌ای است از: RMS announces release of GPLv3
مترجم: سعید رسولی (ilius)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پ.ن.: عبارت‌هایی که داخل براکت [] یا پرانتز () آمده‌اند، به عنوان توضیح توسط مترجم اضافه شده‌اند، و یا یک معنای دوم برای عبارت انگلیسی هستند.

***

در همین رابطه بخوانید:

GPL: آزادی و تضمین آزادی

مقایسه‌ای بین GPL و Microsoft EULA – بخش اول

مقایسه‌ای بین GPL و Microsoft EULA – بخش دوم

————————

مهرداد: راستی من فیلم این سخنرانی رو دارم، دوستان مشهدی اگر کسی خواست بگه تا جلسه‌ی بعدی بیارم. 😉

Advertisements

7 پاسخ to "GPL v3 : «آزادی» مهمتر از «پراستفاده‌ترشدن»"

دستت درد نکنه. ولی به نظرم عنوان زیاد جالبی نذاشتی. GPL مانعی برای پراستفاده شدن نیست. بلکه یکی از نتایجش دسترسی راحت به نرم‌افزار هست که یکی از جنبه‌های آزادی هم همینه.
اگه میخوای یه عنوان ژورنالیستی بذاری فکر کنم این بد نباشه: «GPL بیمه‌نامهٔ آزادی کاربران نرم‌افزار»
اما به نظرم همون عنوانی که توی تکنوتاکس گذاشتم گویاتر باشه. توی سایت fsf همچین عنوانی گذاشتن:
RMS announces release of GPLv3
اما گفتم چون دیگه 14 ماه گذشته، همه از release شدن GPLv3 خبر دارن، اما معمولاً این مقاله رو نخوندن(یا فیلمش رو ندیدن) پس گفتم بذارم «معرفی نسخهٔ ۳ مجوز GPL توسط استالمن».
دیگه میل خودته. هر عنوانی خواستی بذار.

بعضی از مردم خواهند بود که از شما می‌خواهند این کار را انجام ندهید. یک اقلیتی از جامعهٔ ما به نظر می‌رسد که از GPL نسخهٔ ۳ بسیار عصبانی هستند. و ما وقتی به دنبال انگیزهٔ آنها می‌گردیم، معمولاً به این نتیجه می‌رسیم که آنها با هدف GNU GPL مخالف هستند، هدف تضمین آزادی برای هر کاربر. وقتی کسانی که چنین دیدگاهی دارند، از شما خواستند که آزادی کاربران را بصورت آسیب‌پذیر باقی بگذارید، لطفاً به حرف آنها گوش نکنید. از آزادی کاربران دفاع کنید، که مهم است. و حتی اگر آنها مردمی هستند که از ما می‌خواهند این کار را انجام ندهیم، با باید آن را انجام دهیم. ما باید از آزادی کاربران در مقابل این تهدیدات دفاع کنیم.

راستیتش عنوان از این مطلب^ و اصلا از این موضوع که دار و دسته‌ی اردوی متن‌باز طرفدار پر استفاده‌تر شدن هستن، و به آزادی کاری ندارن! عدم علاقه‌ی لینوس برای ارتقا مجوز هسته‌ی لینوکس به نسخه‌ی ۳ هم این رو تایید می‌کنه!
و حتی این موضوع توسط rms هم بیان شده، و گفته که اگر آزادی می‌خواین دنبال لینوس نرین، چون اون دنبال پر استفاده‌تر شدن است، و خوب در یک نگاه از این جنبه می‌بینیم که قرارداد مایکروسافت – ناول هم این رو برآورده می‌کنه! یعنی باعث پراستفاده‌تر شدن لینوکس می‌شه!
و از این منظر من این عنوان رو ترجیح می‌دم! 😀

دستت درد نکنه دیگه…! یعنی منم جزء اون عده‌ای هستم که هدف GPL رو قبول ندارم؟!
من که نگفتم پراستفاده‌تر شدن مهمتر از آزادی هست. آخه اولش گذاشته بودی: GPL v3 : آزادی در مقابل پراستفاده‌ترشدن. من گفتم که اینا در مقابل هم قرار ندارن. اگرچه ممکنه یه جایی آزادی از یک جهت مانع از پراستفاده‌تر شدن بشه، اما اگه بخوایم به همهٔ جوانب نگاه کنیم و آینده رو هم در نظر بگیریم فکر نمی‌کنم اینطور باشه. مثلاً همین قراداد ناول و مایکروسافت،‌ اگه کل جامعهٔ گنو/لینوکس مجبور بشن بابت پتنت‌های ماکروسافت پول بدن، و توزیع‌های لینوکس اونوقت لینوکس پراستفاده میشه؟! البته هیچ وقت مایکروسافت نمیتونه همچین کاری کنه، فقط میخواد از هر فرصتی یه پولی به جیب بزنه. حالا هم اومده سراغ لینوکس و ناول… . ناول هم به سود خودش فکر میکنه نه به پراستفاده‌شدن یا نشدن لینوکس.
در ضمن خود استالمن هم خیلی روی پراستفاده‌تر شدن یا نشدن تأکید نکرده.
به هر حال هدف آزادی هست. الآن که عنوان رو یه مقدار تغییر دادی(GPL v3 : آزادی مهمتر از پراستفاده‌ترشدن)، قبولش دارم. حرفی نیست. 🙂

راستی منم PyGlossary رو تحت GPLv3 گذاشتم. در ضمن توی این نسخه قابلیت خوندن از MDic و همینطور DB Editor و یه چیزای دیگه بهش اضافه کردم.

نه بابا، کی همچین چیزی گفت؟!؟! 😐
آره قبول دارم، عنوان بد بود، خوب دیگه این ایده‌آلیست بودن ما هم بعضی وقتا خرابکاری میکنه 😀
حرفاتو قبول دارم، ولی خیلی‌ها به این قرارداد به چشم یک راه برای پر استفاده‌تر شدن نگاه می‌کنن.
و یکی از دلایل این انتشار هم همین قرارداد بود!
همونطور که توی فیلم هم استالمن می‌گه اونا GPL v2 رو کرک کردن، و شکستن! پس در واقع این یک بروزرسانی امنیتی هست 😉

یه مورد جالب‌تر اینه که یه جایی دیدم بروس پرنس داشت می‌گفت که «ما بارها از مایکروسافت خواستیم که یک نسخه از Officeش رو برای لینوکس بده! …»
خوب، چیزی که من فکر می‌کنم مسلمه اینه که حداقل حالا حالا ها قرار نیست مایکروسافت officeش رو تحت یک مجوز آزاد یا متن‌باز بده، پس این درخواست فقط می‌تونه برای پر استفاده‌تر شدن باشه.
نمی‌دونم شاید هم این چیزها مفید باشه، مثلا زمانی که Oracle به لینوکس سویچ کرد خیلی ها خوشحال شدن، و حتی می‌گفتن همین اومدن شرکتهای بزرگی مثل Oracle باعث پیشرفت شد…
دیگه داره وارد مسائل زیادی فلسفی می‌شه 😀 من کم میارم …
لیست مجوزهای مورد تایید OSI رو اینجا ببین،
طبقه بندی مجوزها توسط GNU و خود استالمن رو اینجا ببین.
اینم مجوز Oracle

راستی یه چیزی:
برای لینک گذاشتن توی نوشته، از تگهای html استفاده کن، وردپرس شعور bb کدها رو نداره 😉 و پستهایی که از اونا استفاده می‌کنن رو اسپم می‌شناسه!

در مورد pyglossary هم خوب کاری کردی، البته اینم بدون، که یکی از موارد نسخه‌ی جدید gpl یه چیزی تو این مایه‌هاست که تو یه جورایی تعهد می‌دی که برنامه‌ات رو همه می‌تونن به راحتی نصب کنن، و اگه کسی نتونست تو مسئولی :/ حواست باشه 😉
خسته نباشی، ما هم دیگه داریم آزادتر میشیم و MDic رو راه می‌اندازیم، تا یک دیکشنری توپ بسازیم،
و باید بگم ایول این برنامه‌ی تو خیلی من رو خوشحال کرد، چون دیگه مسائل تبدیل رو به تو میسپریم 😀

مهرداد جان دستت دردنكنه
ما فِلش بدستان در انتظار توايم

ایده‌آلیست بودن خوبه. البته تا جایی که با رئالیست بودن(واقع‌گرایی) منافات نداشته باشه 😉 حالا از این بحث‌های فلسفی بگذریم.
بابت لینکها هم ممنون.

راستی گفتم چرا یه دفعه کامنت‌ها غیب شدن….! پس به خاطر اون bb code بود! باشه از این به بعد html میذارم. راستی اینجا پشتیبانیش از تگ‌های html خوبه؟ آخه توی تکنوتاکس توی این صندوق پیغام‌های خصوصی:
http://www.technotux.org/html/Messages.html
اصلاً html ش درست و حسابی نیست(bbcode هم که نداره). مثلاً تگ code ش فقط فونت رو عوض میکنه و حتی left aligned هم نمیکنه چه برسه به left to right !! ببینم اینجا چجوریه:
/bin/ls -l ~
root (hd0,5)

راستی با html چطوری میشه نقل قول گذاشت؟(bold و italic و link رو بلدم، با b و i و a)

کی گفته اگه یکی نتونست نصب کنه من مسئولم! شاید یکی خنگ باشه 😀 یا اصلاً بلد نباشه نصب کنه.
مثلاً من تازگی Homa KDE 4.1 رو گرفتم، ولی قبلش بخاطر مشکل dependency نمی‌تونستم MDic رو توی اوبونتو نصب کنم(فقط توی اوپن‌سوزه می‌تونستم). پس تو مسئولی…! زودباش جواب بده…! 😀
استالمن گفته: «آنها باید اطلاعات کافی را به شما بدهند تا نسخه‌های تغییریافته را نصب کنید، طوریکه بتوانند دقیقاً همانطور که از نسخه‌های اصلی انتظار می‌رود، کار کنند، بدون اینکه تغییرات شما باعث شود که آن کار دیگری انجام دهد.»
پس باید اطلاعات کافی داده بشه. نه که تضمین بشه همه بتونن نصب کنن، تغییر بدن، کامپایل کنن، و اجرا کنن!!
حالا بگذریم… می‌دونم شوخی بود.
تازه PyGlossary اصلاً نیاز به نصب هم نداره، همینطوری اجرا میشه. اگه هم تغییر بدن(کدهای پایتون رو) نیازی به کامپایل هم نداره. تغییر بده، اجرا کن. 😉

خب MDic هم ایشالا توپ‌تر بشه. فقط یه چیزی به ذهنم رسیده، اگه می‌تونستی از موتور درونی StarDict توی MDic استفاده کنی، خیلی توپ میشد. یعنی مثلاً اون قالبیت‌های StarDict مثل جستجو موقع تایپ‌کردن جستجوی مبتنی بر regexp و fuzzy query و… همه به MDic هم اضافه میشد. مخصوصاً این که موقع تایپ کردن جستجو کنه و نتایج رو نشون بده، فقط توی StarDict و QStarDict هست(و Sib که سرعتش کمه و عملی نیست). حتی بابیلون هم اینو نداره! 😉

خوشحالم که برنامه‌م به دردت میخوره. اتفاقاً MDic هم باعث شد من کار با دیتابیس‌های SQLite رو یاد بگیرم. اون ماژولی که با MDicConv درسته شده بود(برای رایت روی m2) با اجازه‌ت حذف کردم و بجاش سی چهل خط کد به پایتون نوشتم. چون اون ماژول‌ها هر کدوم 100 تا 150 کیلوبایت حجم داشتن، یعنی بیشتر از کل کدهای پایتون من! تازه سرعت نوشتن m2 هم یه مقدار بیشتر شد. الآن فقط برای خوندن از bgl از ماژول باینری استفاده میکنه، ماژول stardictbuilder رو هم فقط محض احتیاط گذاشتم.
راستی موقع درست کردن m2 اون ProgressBar ش هم کار میکنه.

راستی می‌دونی این PyGlossary ایدهٔ اولیه‌ش از کجا شروع شد؟ از این که من یه دیتابیس فونتیک(نمایش تلفظ بصورت متنی) می‌خواستم ولی پیدا نکردم، تا به پیشنهاد Pedy سعی کردم فونتیک رو از یه دستابیس انگلیسی به چینی استخراج کنم و استخراج کردم. بعد به کار با دیتابیس‌های دیکشنری علاقه‌مند شدم همینطوری جلو رفتم تا به اینجا رسید البته به کمک تو و همینطور کدهای n نفر دیگه. پس باید از تو و رفیقت مجید و پدرام و مهدی بیاضی و مولا پهنادایان و خیلی‌های دیگه که منو نمیشناسن(مثل تیم هما و Raul Fernandes و Pier Carteri) از همه تشکر کنم. 🙂
من با این برنامه عملاً به ارزش اوپن‌سورس و نرم‌افزار آزاد پی بردم و فهمیدم که چه قدر دوباره‌کاری‌ها رو کمتر میکنه و سرعت پیشرفت رو بیشتر. زنده باد GPL ! مخصوصاً ورژن 3 (البته فعلاً که 4 نیومده)

مهرداد جان ببخشید بحث رو عوض کردم. ولی آخرش دوباره به GPLv3 هم مربوط شد. 😀

موفق باشی.

برای نقل فول توی وردپرس باید از تگ blockquote استفاده کنی، :-/ فکر کنم از ابداعات خودش باشه. 😀

در مورد اون امکانات stardict هم تو فکرش هستیم، حالا بالاخره از موتورش بطور مستقیم هم استفاده نکنیم، از کدش که می‌شه 😉

خوب دیگه، خوبی متن‌باز هم همینه، این mdicconv هم خیلی راحت درست شد، چون کد dictconv خیلی تمیز بود، و طراحی کلی برنامه‌اش هم خیلی قشنگ بود.
در مورد استفاده از کد پایتون برای خوندن و نوشتن توی دیکشنری mdic هم به نظرم کار خوبی کردی، از جایی که کاری نداره و کد کار با SQLite یه چیز استاندارد(API داره) هست، سخت نیست اینکار 😉

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


توجه: برای رفع مشکلات لینوکسی خود به یکی از انجمنهای اینترنتی مراجعه کنید! اینجا به هیچ وجه برای رفع مشکلات لینوکسی شما مناسب نیست!
تبادل لینک نداریم! لطفا سوال نفرمایید ما به هرکس بخوایم لینک می‌دیم، هرکس هم خواست به اینجا لینک بده! :)

Kategories

بایگانی

وضعیت بلاگ

  • 111,472 بازدید

مجوز انتشار:

تمامی مطالب و مقالات این بلاگ تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.
Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: