MGroup

چه چیزی را با چه مجوزی منتشر کنیم؟ (با تشکر از ریچارد استالمن)

Posted on: اکتبر 18, 2008

ماجرای جالبی پیش اومده، گفتم واسه‌ی شما هم تعریف کنم، شنیدنش خالی از لطف نیست 😉

چند روز پیش که پست قبلی بلاگ رو همراه با نسخه‌ی ترجمه‌شده‌ی کامیک استریپی از مجله‌ی FSM گذاشتم توی بلاگ، سری به صفحه‌ی مربوط به مجوز انتشارش( Creative commons Attribution-Non Commercial-Share Alike 3.0) زدم که ببینم آیا این اجازه رو دارم یا نه؟

قبلا ازش پر واضح بود که بازنشرش آزاده (تحت یه مقرراتی) اما تغییرش؟ واضح نبود! یعنی من مطمئن نشدم که اشکالی داره یا نه؟

از مجید که نظرش رو پرسیدم گفت توی کانال gnu# بپرس!

اونجا یکی(ams) گفت که این مجوز آزاد نیست! من این اجازه رو دارم، و کار اشتباهی نکردم! ولی این مجوز یک مجوز آزاد نیست! و گفت از یه مجوز آزاد استفاده کن.

وقتی توضیح دادم ماجرا چیه! گفت چرا از سازنده نمی‌خوای که کار رو تحت یک مجوز آزاد منتشر کنه!  ( چه باحال 😀 )

راستش من تا پریشب فکر میکردم این مجوز آزاده! ولی فهمیدم که FSF هیچ کدوم از مجوزهای CC رو آزاد و موافق با GPL نمی‌دونه! (جهت اطلاع دوستان!)

به پیشنهاد این جناب، نامه‌ای به دوستان سازنده‌ی کامیکها فرستادم و باز به پیشنهاد این دوستمون یه رونوشت به ریچارد استالمن و یکی هم به خودش فرستادم (یعنی گفت که برام جالبه بدونم آخرش چی میشه!)

شانس ما ریچارد که در دسترس نبود و گفت یه ۲۴ ساعتی طول میکشه تا جواب بده (یعنی میل سرورش میگفت 😉 )، ولی جنابی که اسمش پای کامیک هست، و کپی‌رایتش برای اونه در جا جواب داد!

در جواب سوالش که گفته بود منظورت از آزاد چیه؟ و اینا آزاده و شما میتونی اینکار رو بکنی، گفتم Free as Freedom, Free as FSF says . میخواستم بگم Free as RMS says :دی

سرتون رو درد نیارم، ایناش زیاد مهم نیست 😀

تا اینکه امشب(به وقت انتشار این پست میشه دیشب 😉 ) جواب ریچارد استالمن هم رسید! حرف قشنگی زده بود:

Are these comic strips useful practical works, or are they art?
If they are practical works, for instance, if they teach a subject,
then they should be free.  But if they are art (for instance, humor),
any CC license is ok.

خوب ترجمه‌اش بطور خلاصه میشه:

اگر این کامیکها ارزش کاربردی(مثلا آموزشی) داره باید آزاد باشه!
در غیر این صورت (مثل یک کار هنری، مثلا برای خندوندن ملت) نیازی نیست، و مجوزهای CC کفایت میکنه!

جالبه! و من تامیم میدم:

اگر تولیدتون (نرم‌افزار، مقاله، مطلب، داستان، خبر، عکس، کامیک استریپ و …) جنبه‌ی کاربردی داره، اونو تحت یک مجوز آزاد منتشر کنید! GPL در اکثر مواقع خوبه! ولی اگه جنبه‌ی سرگرمی و هنری(نه هنری که ارزش کاربردی و مثلا آموزشی داشته باشه) و از این دست هست، حداقل تحت یک مجوز مثل CC بزارین که بازنشر و ارتقاءش آزاد باشه.

همین دیروز بود که میتابیدم و به این مقاله‌ی سایت گنو برخوردم! (که در اون نگارنده(که احتمالا خود استالمن باشه) توضیح داده که کِی باید از LGPL استفاده کنیم، و کِی نباید!)

حتما میدونین که GNU LGPL مجوز دیگه‌ی بنیاد نرم‌افزارهای آزاد هست که به سخت‌گیری GPL نیست! و مهمترین چیزی که ازش میدونیم اینه که کاری که تحت این مجوز منتشر شده رو میشه بصورت غیر آزاد هم استفاده کرد! یعنی میشه ابزاری(منظور از ابزار کتابخانه یا برنامه‌ی کاربردی است) که از اون استفاده میکنه رو تحت یک مجوز انحصاری منتشر کرد! در حالی که ابزاری که تحت GPL منتشر شده رو نمیشه!

و اولین جایی که از این مجوز استفاده شد، برای کتابخانه‌ی C گنو (GNU C library) هست! و از اون به بعد کتابخونه‌های زیادی تحت این مجوز منتشر شدن و میشن. ولی دلیلی وجود داره! برای استفاده از GPL و یا استفاده از LGPL ! که در این مقاله شرح داده.

اما این مقاله چی میگه؟

توسعه‌دهنده‌های برنامه‌های انحصاری(غیر آزاد) از پول سود می‌برن، و توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای آزاد از هم دیگه سود و فایده می‌برن! استفاده از GPL برای کتابخانه‌ای که توسعه‌داده‌ایم، این برتری رو به توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای آزاد (مهرداد: برادران نرم‌افزاری ما 😀 ) میده که بتونن از ابزاری که فقط در اختیار اونها هست استفاده کنن! که این امکان رو توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای انحصاری ندارن! یک کتابخونه‌ای که میتونن استفاده کنن!

خوب با این حساب انتشار کتابخانه‌ای که معادلهای غیرآزادی داره، تحت GPL سودی به جامعه‌ی ما نمیرسونه! پس بهتره که تحت LGPL منتشر بشه! این دلیل انتشار کتابخانه‌ی C گنو تحت LGPL است. استفاده از GPL باعث میشد که اونا از معادلهای غیرآزاد استفاده کنن! پس مشکلی براشون نبود! فقط برای ما بود.

اما زمانی که ما یک ابزار جدید، یک قابلیت مهم و قوی رو پیاده کردیم، که معادلهای غیرآزاد ندارن، حالا زمانی هست که ما باید از GPL استفاده کنیم، تا استفاده از اون رو به نرم‌افزارهای آزاد و جامعه‌ی خودمون محدود کنیم، و با این محدودیت موجبات پیشرفت خودمون رو فراهم کنیم! مثل قابلیت readline که کتابخانه‌های استاندارد C ندارن! و ما اونو تحت GPL منتشر کردیم! (مهرداد: جالبه‌ها، مدتی پیش با این تابع برخورد کردم، مربوط به C و خوندن از فایل متنی هست! چیز جالبی بود، اما جالب تر اینه که این قسمت از کتابخانه تحت GPL هست! 😀 یعنی: شرمنده دادا! اگه از اینا می‌خوای باید برنامه‌ات آزاد باشه 😉 )

در ادامه هم توضیح می‌ده که اگه یک کلکسیون از ابزارها و کتابخانه‌های قدرتمند تحت پوشش GPL داشته باشیم، که برنامه‌های موازی غیر آزاد نداشته باشن، میتونیم ابزارها و برنامه‌های خوبی بنویسیم که برای آینده‌ی نرم‌افزار آزاد مهم و تاثیرگذار خواهد بود…

انتشار کتابخانه تحت LGPL باعث میشه که تعداد استفاده کننده از اون بیشتر بشه، و این وسوسه همیشه وجود داره! (مهرداد: پرکاربردتر شدن، در مقابل آزادی! 😉 )

ولی ما نباید به این وسوسه روی خوش نشون بدیم، چون ما با کنار هم ایستادن قدرت بیشتری بدست میاریم. ما توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای آزاد باید از هم دیگه پشتیبانی کنیم. با انتشار کتابخانه‌هایی که محدود به نرم‌افزارهای آزاد هستند قدرت و محبوبیت نرم‌افزارهای آزاد رو بیشتر میکنیم.

ادامه‌ی ماجرا را اینجا بخوانید…

——————————–

پ.ن: یه نکته‌ی جالبی کشف کردم: هروقت درباره‌ی یک مجوز آزاد صحبت میکنم، از کلمه‌ی «حق» استفاده میکنم، درحالی که زمان صحبت از یک مجوز غیرآزاد از کلمه‌ی «اجازه» البته که این کاملا غیرارادی بود، ولی برام خیلی قشنگه! و این شاید یکی از مهمترین دلایل زیبایی این مجوزها باشه، اینکه به کاربر حق میده! نه اجازه!

پ.ن: احتمالا اکثر کامیکهای FSM رو همینجا با ترجمه منتشر کنیم… ( 😀 خوشم اومد… )

Advertisements

5 پاسخ to "چه چیزی را با چه مجوزی منتشر کنیم؟ (با تشکر از ریچارد استالمن)"

مرسی.خیلی سودمند بود 😉

——————-
خوبه،
آخرین خبر هم اینکه بعد از پیغام ریچارد، یکی از دوستان کامیکر که تا حالا ساکت(!) گوش می‌کرد با خوشحالی در جواب نوشته:

They are just humor. Well, we hope so anyway :-D

بسی خوشمان امد
(ولی یک در میون کلملتو میفهمیدم باید برم در باره این مجوز های گنو مطالعه کنم)

[…] ماجرای مجوز این کامیک‌ها یادتونه تعریف کردم؟! […]

عالی و بسیار مفید بود.
ممنون

به نظر من این GPL آزادی رو نقض می کنه خوب اگه قراره یک برنامه ( یا هر چی دیگه مثلا همون کتابخونه هایی که گفتی ) آزاد باشه باید برای همه آزاد باشه این یه جورایی انحصارطلبیه…
یه چیز دیگه خوب وقتی لینوکس GPL هست پس چه جوری ردهت و ناول توزیع تجاری دارند؟

————————
مهرداد:
هدف از آزادی! آزادی کاربران است!
نه آزادی فروشندگان که هر چیزی که خواستند رو به کاربران تحمیل کنن!
و االبته افراد دیگری هم هستند که با شما هم عقیده هستند! کسانی که مجوز BSD رو تعریف کردند! و به قولی توی کمپ BSD هستند!
ولی هدف از آزادی‌ای که FSF دنبالش هست رو می‌تونین توی مقالاتش و چهار آزادی که استالمن همه جا می‌گه بهتر درک کنین!

مسلما توی دنیا تعبیرهای زیادی از آزادی هست! 😉 که هر کدوم به نظر طرفدارانش بهترینه!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


توجه: برای رفع مشکلات لینوکسی خود به یکی از انجمنهای اینترنتی مراجعه کنید! اینجا به هیچ وجه برای رفع مشکلات لینوکسی شما مناسب نیست!
تبادل لینک نداریم! لطفا سوال نفرمایید ما به هرکس بخوایم لینک می‌دیم، هرکس هم خواست به اینجا لینک بده! :)

Kategories

بایگانی

وضعیت بلاگ

  • 111,588 بازدید

مجوز انتشار:

تمامی مطالب و مقالات این بلاگ تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.
Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: