MGroup

ادامه‌ی یک گفتمان (چرا باید نرم افزاری که با کلی زحمت نوشتم رو به صورت open source منتشر کنم؟)

Posted on: آوریل 15, 2009

این پست در راستای جمع بندی پست قبلی مهرداد نوشته شده ، همراه با یکسری نکات اضافی از طرف من در جهت شروعی دوباره برای بحث !!‌ 😀

سوالی که دوستی در ایمیل پرسیده بود: چرا باید نرم افزاری که با کلی زحمت نوشتم رو به صورت open source منتشر کنم؟ و در پستی از طرف مهرداد جواب داده شد و اینک ادامه ماجرا …. (پس میریم سراغ ادامه بحث !)

مجید عسگری در کامنت های پست قبلی از جنبه ی روحی و اخلاقی به موضوع نگاه کرده بود همونطور که در پستی در تکنوتاکس آقای فولانی در این مورد گفته بود ، اما عنوان این بحث متن باز هست و شاید فرق کوچکی که با نرم افزار آزاد  داره همین نکته باشه که دیگه از لحاظ اخلاقی به متن باز نگاه نمیکنیم و دقیقا بحث درآمد و مهندسی نرم افزار رو داریم ( البته آیدین این وسط بحث رو به جای درست آورد) ، اما بعدا در پستی دیگر در مورد برنامه نویس های نرم افزار های آزاد و دلایل کارشون یک پست مینویسم و البته قبلا هم (در همین وبلاگ) صحبت هایی شده.

اما به نظر من در اینجا بحث در مورد تعصب به هر شکلی بی معناست چون در مورد متن باز تعصب جایی نداره و خیلی از شرکت های بزرگ دنیا که به این کار رو آوردند مطمئنا به دلیل اخلاقی یا تعصب به سمتش نیومدند.  پس باید به متن باز دیدی مهندسی داشته باشید نه همانند نرم افزار آزاد دیدی فلسفی و جامعه ای بهتر (چیزی که من ۱۰۰٪ اون رو قبول دارم ولی در اینجا بحثی نمیکنیم!)

مدل متن باز فواید زیادی نسبت به روش سنتی انحصاری داره، اما این معنی رو نمیده که مناسب همه ی افراد و شرکت ها است.

اما نکته ای که هست اینه که حداقل باید اطلاعات خودتون رو در این زمینه افزایش بدین چون این مدل،  بشدت امروزه مورد استقبال قرار گرفته و میتونه فواید زیادی رو براتون به همراه داشته باشه مخصوصا در ایران که نمیتونید به اعمال کپی رایت دلخوش باشید و البته این به ضرر تمام شرکت های کامپیوتری هست چه شیوه ی متن باز رو پیش گرفته باشند چه متن بسته .

همونطور که خیلی از دانشجو های کامپیوتر زحمت کشیدند و مهندسی نرم افزار رو پاس کردند!!!!!، میدونند که درصد بالایی از درآمد نرم افزار به پشتیبانی اون مربوط هست.

پشتیبانی هم بحثی است که اصولا تکیه گاه اصلی نرم افزار های متن باز بر روی اون هست و خیلی از شرکت های تجاری بزرگ دنیا هم از پشتیبانی نرم افزار، تجارت خودشون رو میگذرونند .
شرکت های نرم افزاری انحصاری، از دولت ها و مشتریانشون، بیشتر به خاطر پشتیبانی (سفارشی سازی) پول میگیرند تا لایسنس برنامه هاشون.
خیلی از برنامه نویس های باهوش متن باز هم به این موضوع پی بردند که میتونن به اندازه همون شرکت ها از مشتری هاشون، برای سفارشی سازی، نصب و پشتیبانی فنی پول بگیرند و با حذف شدن قیمت لایسنس در این بین ، میتونن در جنگ قیمت با نرم افزار های انحصاری پیروز میدان باشند.

اما مشکلی که توی نظر  SRAZI  در پست قبلی با همین عنوان حس کردم، اینه که دیدشون به بحث پشتیبانی ،اینه که قراره از پشت تلفن مشکلات طرف رو حل کنیم !و گفتند که دوستان اهل فن میتونن این کار رو انجام بدن ولی توجه داشته باشید که پشتیبانی حداقل شامل اضافه کردن امکانات جدید و شخصی سازی بیشتر برنامه با نیاز های مشتری هست که اصولا کسی بهتر از توسعه دهنده های اصلی برنامه نمیتونه این کار رو انجام بدن.

باید بدونید که تعداد زیادی از افرادی که کد های متن باز مینویسند، این کار رو به عنوان بخشی از کارشون انجام میدن.

خیلی از کد هایی کرنل لینوکس از برنامه نویس هایی میاد که این کار رو به عنوان بخشی از شرکتشون انجام میدن، چون اون شرکت به نحوی به لینوکس و موفقیت اون وابسته است مثل IBM,HP و باقی متحدان !
Intel و AMD هم به طور مثال با کمک به پشتیبانی پردازنده های بیشتر و امکانات ۶۴ بیتی به کرنل لینوکس کمک کرده اند.

یکی دیگه از فواید تولید نرم افزار در متد متن باز ،  شیوه های خطایابی و تست برنامه ها هست که  باعث میشه هزینه ها بشدت کم بشه، چون شما میتونین از پشتیبانی جمعی از طرفدار های اون نرم افزار خاص، استفاده کنید. رفع شدن باگ ها با داشتن کاربران بیشتر برای نرم افزارتون، سریع تر میشه چون علاوه بر این که با علاقه ی بیشتری باگ ها رو گزارش میکنن، حتی خیلی هاشون اون ها رو رفع هم میکنن ! در نتیجه شما یک محصول قابل اعتماد تر و پایدار تری در اختیار خواهید داشت و باعث معروفیت شرکتتون هم میشوید.

چشم های زیادتر باعث میشوند باگ های برنامه زودتر پیدا و رفع گردند.

توجه داشته باشید که ما نباید از این دید نگاه کنیم که یک نرم افزار رو نوشتیم و حالا ببینیم که انتشار اون به طریق متن باز  درآمد بیشتری دارد یا متن بسته ؟!!! بلکه به فرآیند تولید اون نرم افزار و هزینه های کمتری که متد های متن باز پیش پامون میزارن باید توجه کنیم.

پس، اولین نکته که باید بدونین اینه که

لایسنس های متن باز، ضد تجاری نیستند بلکه ضد انحصار هستند.

و البته هستند شرکت هایی که در این بازار، بیش از ۱۵ سال کار کردند و هنوز هم دارن به کار خودشون ادامه میدن. پس باید بدونین که متن باز به طور ناگهانی تجاری نشده بلکه از اول تجاری بوده.

بحث اصلی دنیای متن باز، سرویس ها هستند نه لایسنس ها!

و این باعث میشه که رقابت خوبی در زمینه ارائه سرویس بهتر یه مشتری بین شرکت ها پیش بیاد و مشتری هم بیشتر به سمت شرکتی میره که سرویس بهتری بده و اینجاست که شرکت های انحصاری کمتر میتونن رقابت کنند و  اگه بخوایم یک شرکت انحصاری بد در زمینه سرویس به مشتری رو مثال برنیم، (با توجه به حرف های دوستان خارج نشین!!) ماکروسافت در این زمینه ضعف داره و حتی اینو در زمینه رفع مشکلات امنیتی مرورگر اون در مقابل فایرفاکس هم میشه دید (هزینه ی زیاد تری که پیدا کردن مشکلات و رفع اونها براش داره و باعث میشه همیشه دیرتر از فایرفاکس عمل کنه). — لطفا در کامنت ها در این مورد جنگ راه نیندازید، بعدا باهم دعوا میکنیم سرش ! 😉 —

نکته ی دیگه ای که باید بهش اشاره بشه شعار دنیای برنامه نویسی است :

برنامه نویس خوب، کدهای خوب مینویسد، برنامه نویس عالی از کدهای موجود دوباره استفاده می‌کند!

پس بهتره قبل از نوشتن حتی یک خط کد ، نگاهی به دنیای متن باز بندازیم و ببینیم چطور میتونه به ما کمک میکنه و آیا معادلی نزدیک به برنامه ی مورد نظر ما پیدا میشه که بتونیم اون رو ادامه بدیم ؟

چرخ را دوباره اختراع نکنید !

و این دقیقا یکی از کمک هایی است که مدل توسعه متن باز به شرکت های محلی و همچنین برنامه نویس های مستقل میکنه، و بشدت باعث گسترش و به روی کار اومدن اونها میشه و رقابت رو عادلانه تر میکنه.

در ضمن رابط های کاربری  (API) متن بسته و انحصاری هیچ سودی به دنیای نرم افزار های آزاد نمیرسونند مگر این که کاملا باز بشن، و در صورت متن باز شدن و در نتیجه با بالا رفتن محبوبیتشون، حتی احتمال تبدیل شدن به یک استاندارد رو هم دارند (همونطور که خیلی از استاندارد های کنونی منشا آزاد و متن بازی دارند) .

و اما بحث شیرین درآمد !؟

و اینه که چطور درآمد کسب کنیم (فرض میکنیم همین الان نرم افزار متن بازتان آماده است ) ؟

1: سود حاصل از پشتیبانی. برای این کار ، باید در اولین فرصتی که میتونین، یک لیست پستی و انجمن بحث و گفتگو برای نرم افزارتون تشکیل بدین تا کاربرای برنامه ی شما بتونن به بقیه ی کاربرها کمک کنن. این باعث میشه فشار کاری از روی تیم شما برداشته بشه.
در وهله ی بعدی شما باید کم کم نقش این اجتماع رو کمرنگ تر کنین !! چطور؟ با پشتیبانی فنی بهتر و رایگان در اول کار!!
وقتی هم که لحظه ی موعود رسید ، دیگه پشتیبانی رایگان رو حذف کنین (پشتیبانی رایگان شما حذف میشه ولی کاربر ها همچنان هستند اما شرکت ها و کاربران نرم افزارتون ، دیگه قدرت پشتیبانی شما رو درک کردند) و در عوض، بهشون پشتیبانی های پولی مختلفی رو پیشنهاد بدین. که این مورد تا حالا برای نرم افزارهای بزرگ تجاری ،درآمد زیادی به همراه داشته. (کمی خشن به نظر میرسه ولی نامردی نیست! )

۲:فراهم کردن ابزار نصب ، شخصی سازی و سرویس های بهبود نرم افزار : دقیقا پول واقعی اینجاست !!
باید به بازار نشون بدین که شما یک بازیگر جدی دنیای متن باز تجاری هستید. در حالی که کد شما متن باز هست و کاربرانتون میتونن خودشون اون رو توسعه بدن، اکثر شرکت ها و تجار ، وقت این جور کارهایی رو ندارند چون این حرفه ی اصلی اون ها نیست. در عوض اون ها رو به شما میارن.
به علاوه، هیچ کس به اندازه شما از کد برنامه تون سر در نمیاره، و در نتیجه هزینه و زمانی رو که شما برای ساخت هرگونه افزونه و قابلیت اضافی به کار میبرین تاثیر بسیار زیادی در رقابتتون داره.

و حالا بریم سراغ چند نمونه ی جهانی! (در زمینه های ایرانی نظر خاصی ندارم ! چون حتی برنامه های متن بسته موفق رو هم زیاد نمیدونم! )

اما در جهان بطور مثال برنامه هایی مثل Sendmail و Apache برنامه های متن باز موفقی هستند که بشدت هم محبوبیت دارند . یک مثال عملی خوب هم اگه بخواهیم از این نوع کار ها بزنیم،توزیع مندریک (مندریوا) هست . همونطور که احتمالا نمیدونین !! اون ها این توزیع معروفشون رو بر پایه ی یک توزیع قابل اعتماد و معروف دیگه ای با نام ردهت ساختند و اون رو با یکسری ویژگی های دیگه، دوباره بسته بندی کردند . توی ایران هم بطور مثال شما میتونین نرم افزار هایی رو که مربوط به رشته های مختلف دانشگاهی هستند و بصورت متن باز وجود دارند رو پشتیبانی کنید ، برای مثال نرم افزار هایی در زمینه فیزیک داریم که متن باز هستند و خیلی از دانشگاه ها از اون استفاده میکنن بدون توجه به متن باز بودن اونها! که شما میتونین پیشنهاد اضافه کردن امکانات مورد نظر اون ها رو از قبیل حتی ترجمه محیط یا امکان خاص مد نظرشون رو بدید و از این راه کسب درآمد کنید ، یعنی در دانشگاه! جایی که srazi در کامنت های پست قبلی امکان کسب درآمد رو در اون منتفی میدونست . (البته این تنها یک مثال بود ولی یک مورد در رابطه با برنامه اپن آفیس اتفاق افتاد – بله در همین مشهد 😉 )

به طور کلی مشارکت افراد مختلف در برنامه ی شما ، باعث میشه که کدتون تمیز تر و خوانا تر بشه و مرور اون به دفعات، باعث بالا رفتن کیفیتش میشه.

و البته در نهایت باید بدونین که متن باز کردن کدتون یک کار خارق العاده نیست ، و گارانتی نمیکنه که در همه حال همه چیز خوب پیش بره، اما در عوض باید بدونین، ساخت و فروش نرم افزارهای متن بسته هم هیچ گارانتی ای برای موفقیت نداره (اونم توی بازار ایران) و البته باید بدونین که شرکت های بزرگ تر و قوی تر زیادی هم در بازار نرم افزار های متن بسته هستند و نبود قانون کپی رایت در ایران رقابت با این غول های نرم افزاری رو مشکل تر کرده .

حرف آخر این که مدل تجاری کار تون رو باید خودتون در نظر بگیرید، اما نکته اینه که با موفقیت اثبات شده ی مدل متن باز در جهان، حداقل شما میتونین امیدوار باشین که یک راه موفق دیگه ای رو به سمت تجارت موفق نرم افزار در پیش دارین که ممکن هم هست بیشتر با مدل تجاری تیم کاریتون سازگار باشه .

در پایان هم بدونین که یک وبلاگ فارسی در زمینه ی کسب و کار نرم افزار با روش متن باز هم داریم!
و البته فراموش نکنین که اگه اطلاعات بیشتری میخواین ! باید بدنبال مطالب انگلیسی باشین و در زمینه ی کار در ایران هم ابتکار به خرج بدین نه این که منتظر باشین کلی شرکت موفق بیرون بیاد و بعد تازه بخواین روی این موضوع سرمایه گذاری کنید!

خب ! حالا بریم سراغ ادامه ی بحث ها همراه با پیشنهادات و ابتکارات خودتون درباره روش هایی که میتونیم در دنیای متن باز ایران درآمد کسب کنیم و نه این که دنبال نمونه ی آن بگردیم!!

———–

و اما چند منبع که از اونها استفاده کردم 1 , 2 , 3
و دو کتاب (۱ ۲ ) که  اولین بار بعد از شنیدن اسم متن باز، نیم نگاهی بهشون انداختم!

Advertisements

9 پاسخ to "ادامه‌ی یک گفتمان (چرا باید نرم افزاری که با کلی زحمت نوشتم رو به صورت open source منتشر کنم؟)"

اصلا نخونده تبریک می گم نوشتنه شکوه مندانه ی این پست رو….

به نام خدا
سلام
خیلی خوب بود
نظر این بنده حقیر اینه که جامعه متن باز ایران باید خودشو در عمل نشون بده و به جای اینکه در هر گوشه ای از فضای مجازی صدایی شنیده بشه که همه فکر می کنن فقط یه شعاره و به قول قدیمیا که می گن یه دست صدا نداره، باید یه کار منسجم انجام بده تا توجه همه رو به خودش جلب کنه، همون کارهایی که باعث شد بسیاری از نرم افزار های معروف به دنیا بیان

خیلی خوب بود.
این جمله ت هم خیلی جمله ی مهمیه به نظرم:
در زمینه ی کار در ایران هم ابتکار به خرج بدین نه این که منتظر باشین کلی شرکت موفق بیرون بیاد و بعد تازه بخواین روی این موضوع سرمایه گذاری کنید!

D:

واقعا پست بجا و تكميل كننده اي بود. (تير آخر و زد!)
فكر كنم به جاي بحث، نياز به مطالعه بيشتر داشته باشه….

مجیدجان پست خوبی بود البته در مورد دید من به پشتیبانی شاید کم وبیش حق با تو باشه چون من خیلی وقتها مشکلات رو با همین روش تلفنی رفع می‌کنم

یک سوال: آیا واقعا دانشگاهی در ایران هست که بجای M$ Word از Open Office استفاده کنند؟

این شعار هم خیلی با حال بود تا حالا به گوشم نخورده بود:
برنامه نویس خوب، کدهای خوب مینویسد، برنامه نویس عالی از کدهای موجود دوباره استفاده می‌کند!

——————————–
مجید :
دانشگاه فکر نکنم ! اما اون قضیه ی اوپن آفیس مربوط به یک شخص (اداره) بود و به قول خودشون باید secret باشه ! 😉

سلام
واقعاْ مطلب خوب و قانع‌کننده‌ای ( D: ) بود.
از شعار قشنگتون توی اسلاید پروژه برنامه سازی پایان ترمم حتماْ استفاده می‌کنم. چون مطمعنم بیشتر اساتید دانشگاه من فکر کنند که کارم کپی برداریه!!!

در مورد دانشگاه و کسب درآمد هم کاملاْ موافقم. با توجه به تجربه‌های خودم و البته بیشتر برادر بزرگم که بالغ بر ۱۰ سال در زمینه برنامه‌نویسی سابقه داره، بهترین مکان برای کسب درآمد همان دانشگاه است.
کمترین درد سر، تقریباْ بهترین گوش شنوا و البته مدیران با سواد‌تر و با شعور‌تری که متاسفانه کمتر در ادارات و سایر مراکز یافت می‌شوند، بستر مناسبی برای نرم‌افزار مهیا کرده‌اند. چه بهتر که دوستان Open Sourceی زود‌تر حرکتی کنند که بنیان MS از دانشگاه‌های کشور کنده شود.
البته فکر کنم برای شروع به کمترین‌ها باید رضا داد و به فکر آینده بود.
————————
مجید :
ها! شعار که مال من نبود ! 😀
این یک شعار معروفه که فکر کنم اریک ریموند گفته باشه ولی مطمئن نیستم !

سلام آ مجید
خسته نباشی
دستت درد نکنه ان شالله موفق باشی.

من اگه برنامه نویس بشم. فقط متن باز کار میکنم. چرا؟
به جای اینکه برنامه رو بنویسم و برای گرفتن پونصد تومن مجبور شم یکسال خون دل بخورم و بهانه های طرف رو برطرف کنم،
برنامه رو مفتی بهش میدم. اگه چیزی گفت: بهش میگم: اول پول وده! پول زور وده

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


توجه: برای رفع مشکلات لینوکسی خود به یکی از انجمنهای اینترنتی مراجعه کنید! اینجا به هیچ وجه برای رفع مشکلات لینوکسی شما مناسب نیست!
تبادل لینک نداریم! لطفا سوال نفرمایید ما به هرکس بخوایم لینک می‌دیم، هرکس هم خواست به اینجا لینک بده! :)

Kategories

بایگانی

وضعیت بلاگ

  • 111,403 بازدید

مجوز انتشار:

تمامی مطالب و مقالات این بلاگ تحت مجوز GNU FDL قرار دارند. بنابراین کپی و ایجاد تغییر در آنها مطابق شرایط این مجوز آزاد می‌باشد.
Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: